Jdi na obsah Jdi na menu
 


O čem je DayZ

 

DayZ

 Armed Assault 2, neboli ArmA2, patří mezi nejhranější bojové simulace. Nehraje jí sice tolik hráčů jako současné leadery válečných her Battlefield 3 nebo Call of Duty, avšak to je způsobeno tím, že je ArmA zamířená na úplně jiné publikum.


ArmA2 je komplexí bojová simulace, která si na nic nehraje a hráče vrhá do velkého volného světa, kde je neomezená možnost pohybu a interakce. Prostředí v Armě je postaveno na reálných základech, autoři si totiž vzali příklad z okolí Ústí nad Labem. Herní svět se nazývá Černarus a jeho rozloha je úctyhodných 225 km čtveřečních. Hra je však velmi obtížná a začínající hráče tak leckdy odradí již při počátcích, kdy neporozumí základům hry. Není se čemu divit, na hře samotné se podíleli skuteční vojáci a dokonce americká armáda hru používá k simulaci bojových situací.


Tato bojová simulace je zaměřená především na boj v režimu více hráčů a to především na kooperaci v týmu. Vzhledem k původu hry je zastoupení Čechů v Armě pozoruhodně velké a tak není problém sehnat spolupracující tým, se kterým se hra změní skutečně v drogu.

 
Nicméně dost o hře samotné. Věnujme se módu s názvem DayZ, za kterým stojí jeden z původních vývojářů hry Dean "Rocket" Hall. Ten dostal zajímavý nápad, přeměnit válečnou simulaci na survival stealth akci, kde i sebemenší zaváhání může stát hráče život. Osobně se Armě samotné ale i DayZ věnuji poměrně dlouhou dobu a tak v tomto článku použiji své zkušenosti a vědomosti.


Když Dean Hall vytvořil betaverzi DayZ, nečekal, že se z toho stane takový trhák. Vždyť za necelé čtyři měsíce od spuštění módu již je registrováno přes 860 tisíc hráčů! Prodeje Army kvůli DayZ dokonce přesáhly prodeje původní hry. A to je mód stále ve verzi beta a obsahuje stále ještě poměrně dost chyb, tento faktor však hráče neodrazuje neboť klady několikanásobně převyšují zápory.


Pro hraní samotného DayZ módu je potřeba minimálně vlastnit Arma2: Combined Operations (původní ArmA2 + datadisk Operation Arowhead). Když říkáme minimálně, myslíme tím to, že některé textury a modely budou rozmazané, neboť jsou použity z rozšiřujících DLC. Proto doporučujeme zakoupit Arma X: Anniversary Edition, která obsahuje veškeré DLC + první díl Army. Není to však nutností.

 
Začátky DayZ jsou pro všechny hráče stejné - zmatené. Nikdo poprvé nevěděl, co se to děje, kde to je  a co má dělat. Hráč se po startu hry ocitne v kůži přeživšího civilisty, kterého vyplavilo moře kdesi na pobřeží (po každé smrti je hráč vyplaven na jiném místě) minimem věcí u sebe (bandáž). Rozhlížíte se kolem, když v tom uslyšíte chraptění, vrčení a různé dívné pazvuky. Nechápete, když v tom to uvidíte. Skupina zombie pohybujících se padesát metrů od vás u přilehlého statku. Zmocní se vás strach, neboť nemáte žádnou zbraň ani jiný předmět, který by mohl byt použit na vaší obranu před hladovými zombie.


Strach je to, co vás bude doprovázet celou hru. Nejen, že budete mít strach zapříčiněn všudypřítomnými zombie (vyskytují se jen u budov, na volných prostranstvích jako jsou pole či lesy zombie nenajdete) ale také se budete bát ostatních hráčů, neboť ti jsou vaši největšími protivníky.

 
DayZ nemá žáden konkrétní cíl, zrátka vás vyplaví s jediným úkolem: přežít. A je jedno jakým způsobem. Jak jde čas, nacházíte poblíž místa vyplavení v budovách různé předměty a vybavení, které uskladňujete, uskladňujete až náhle dojde místo, protože základní batoh nenabízí moc prostoru. A tak je hráč nucen vydat se do větších měst, kde je větší šance na nalezení lepších věcí. Avšak ostatní hráči uvažují stejně a tak si musíte dát pozor i na všudypřítomné bandity - hráče, kteří zabijejí jiné hráče kvůli lootu nebo pro zábavu. Nikdy skutečně nevíte, zda je hráč přátelský nebo vás chce zabít. Při svých začátcích jsem v DayZ potkal jiného hráče, se kterým jsem si několik minut povídal a poté jsme se vydali k továrně, kde mi měl původně něco dát. Avšak stalo se to, co jsem nečekal. Bandita se otočil a zastřelil mě. Proto nikdy nikomu úplně nevěřte, zvlášť, pokud máte lepší výbavu než dotyčný.

Doporučujeme najít si partu důvěryhodných hráčů a na jakémkoliv hlasovém komunikačním programu sdělovat svůj postup ve hře a spolupracovat. Neboť právě díky spolupráci můžete najít ty nejlepší zbraně a věci ze hry.

 
Na začátku nemáte vůbec nic, dokonce ani mapu a tak vůbec nevíte, kde jste. Za několik hodin již však můžete mít v ruce těžkotonážní odstřelovací pušku M107 Barret s kalibrem .50. Nutností je však říci, že musíte očekávat smrt na každém kroku. Průměrná životnost hráče je totiž, teď se podržte, padesát minut! Jasně, najdete hráče, kteří žijí třeba čtyři dny ale ti dříve nebo později také schytají nepřátelskou kůlku nebo skončí pod pařáty krvelačných zombie.


Velkým pomocníkem ve hře jsou také vozidla, které je však nutné opravit. Každé vozidlo má několik základních částí a ty je nutno opravovat. Můžete je najít v průmyslových budovách. Ve hře jsou totiž budovy rozděleny do několika kategorií, jako jsou vojenské, průmyslové a civilní. Ve vojenských budovách můžete najít zbraně, munici a lepší vybavení. V průmyslových hráč může najít kola, motory či jiné součástky do aut. V civilních hráč může najít jídlo, pití a nejnutnější vybavení jako jsou baterka, zápalky, mapa, kompas a podobně.


Všudypřítomným nepřítelem kromě výše zmíněných jsou také hlad a žízeň. V pravém dolním rohu je několik indikátorů, které značí hlad, žízeň a teplotu. Při dosažení kritické hranice začnou ikony blikat a hráč postupně ztrácí krev. Na začátku má každý hráč k dispozici dvanáct tisíc jednotek krve, kterou může postupně doplňovat různými způsoby ale také ztrácet.


Zbraňový arzenál je ve hře vskutku velký. Krom zbraní, které můžete najít prakticky v každém vojenském táboře jakou jsou AK-47, AKM či M16 můžete take najít M4A1 CCO s tlumičem nebo třeba M16 s optikou ACOG nebo granátometem M203. Co se týče odstřelovacích pušek, ty už se vyskytují méně ale stále je lze poměrně rychle najít. Můžeme zde najít třeba M21, M107 Barret či AS50. Mezi největší rarity patří zbraně nalezené poblíž heli crashů, tedy mist, kde spadla helikoptéra. Ty se ve hře objevují náhodně na volných prostranstvích jako jsou pole a podobně. Krom zbraní samotných můžete u pilotů (kteří jsou mimochodem zombie) najít noktovizor. Zbraně, které zde můžete najít jsou například FN FAL, Bizon či SVD Dragunov, který je mnohými považován za ultimátní zbraň. Nabízí totiž poměrně rychlou střelbu (nemusí se mezi jednotlivými výstřely přebijet) a take má v optice zabudován dálkoměr. Hráč tak nemusí disponovat samostatným dalkoměrem ve formě dalekohledu a může tak rychle zjistit, jaký náměr si musí na zbrani nastavit.


O tyto zbraně však jde všem hráčům a tak ve vojenských táborech, jako je ten ve Starém Soboru, probíhají největší bitvy. Prakticky vzato jsou Starý Soubor společně s hlavním letištěm v Černarusi dvě nejnebezpečnější lokace ve hře, neboť se zde nachází velké množství hráčů, kteří jsou zalezlí na různých odstřelovačských pozicích a pokud hráči používají maskování hejkal, jsou prakticky neviditelní. Jediná možnost jak tyto bandity objevit aniž by vystřelili je použít termovizi, která je téměř nedostupná.


Zvláštností je pak objevování zombie. Ty se totiž objevují, jakmile se hráč přiblíží k budově na zhruba dvě stě až sto padesát metrů. Můžete tak snadno zjistit, že ve městě je další hráč mimo vás. A naopak, ostatní hráči budou snadno o vás. Těžko hodnotit, zda-li je toto plus nebo mínus.


Ačkoliv je engine ArmA2 překrásný a výborně zpracovaný, je také velmi hardwarově náročný a také chybový. Ačkoliv je DayZ stále ve fázi beta testování, některé chyby zkrátka nepůjdou opravit. Nejvíce hráče obtěžují jiní hráči, kteří používají tzv. server jumping. V praxi to funguje tak, že jakmile určitého hráče spatříte a začnete po něm pálit tak se hráč okamžitě odpojí, přepojí se na jiný server, doléči zranění (leckdy se objeví plně zotaven) a obejde vás a zastřelí. DayZ toto řeší hodinami, tedy pokud za určitou dobu změníte moc serverů (nebo se moc reconnectujete), objeví se vám hodiny, které trvají několik minut a hráč je v bezvědomí a nemůže nic dělat. Avšak tento systém je taktéž velmi chybový. Kolikrát se nám stalo, že jsme se po několika dnech do hry napojili a hle – hodiny!


Pokud se vám tématika zombie filmů a her líbí, určitě DayZ vyzkoušejte ale varujeme – hra je extrémně navýkovová a ačkoliv se tomu zprvu nezdá, chytne vás a nepustí.